Szmyrum a chechuum - O kapele | Bandzone.cz

Szmyrum a chechuum ethno-folk / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Zima (Po naszymu; 2011)
    Nezařazeno
  • Starečka (Po naszymu; 2011)
    Nezařazeno
  • Mráz (Po naszymu; 2011)
    Nezařazeno
  • Válečná (Po naszymu; 2011)
    Nezařazeno
  • Starečka LIVE (Notování 5.11.09)
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Barbora Baronová - housle, vokál; skládá texty a hudbu

Petra Neumannová - zpěv

Jaroslav Kneisl - cimbál

Vojtěch Nejedlý - violoncello

Jonáš Koukl - perkuse, djembe

Andulka Slanařová - klarinet, vokál

Petra Jadrná - zobcové flétny, beskydské píšťaly, vokál

Bio a historie

Szmyrum a chechuum: Po naszymu

 

Debutové album kapely Szmyrum a chechuum Po naszymu přináší autorský pohled na folklór oblasti Těšínského Slezska. Nechává se inspirovat melodikou, harmonickými postupy, lidovou slovesností včetně těšínského nářečí po naszymu i nástrojovým obsazením, které však moduluje do tvaru nového, originálně pojatého.

S hudebními i textovými nápady přichází Barbora Baronová, po stránce aranží však nechává otevřená vrátka pro momentální hudební improvizace a nálady ostatním členům kapely. Písně tak vznikají jako jedno společné dílo. Jako dílo vnímané i hrané „po naszymu“.

Každý z muzikantů přináší na desku své vlastní hudební zkušenosti. Zpěvačka Petra Neumannová průpravu v operním a šansonovém zpěvu, houslistka Barbora Baronová a cimbalista Jaroslav Kneisl dlouholeté působení v cimbálových muzikách, flétnistka Petra Jadrná drajv z hraní v metalových kapelách, violoncellista Vojta Nejedlý cit pro etnickou muziku z balkánských hudebních projektů, Anna Slanařová vystudovanou mistrovskou hru na klarinet a Jonáš Koukl rytmiku a nástrojovou inspiraci ze svých dlouhých cest po světě. Na desce se tak vedle klasického obsazení cimbálové muziky objevují i méně časté rytmické nástroje, které muziku posunují více ke konceptu world music, jakož i netradiční hudební postupy.

Melodie vychází z jednoduchých nápěvků, které jsou tradičně (Mlýny, Gruniček ) i méně tradičně harmonicky rozpracovávány (Ukolébavka, Zima).

Po stránce výstavby naznačují písně z alba charakteristické lidové projevy. Gruniček odkazuje na halekačky, Ohnivec a Válečná na dramatické epické písně, Ukolébavka se podobá říkačce, uspávačce na dobrou noc.

Texty tvoří nedílnou součást hudebního vyjádření kapely. Představují zachycení chvilek, které v životě zacinkaly o trochu více, než ty ostatní.

Zima maluje obraz zasněžených Beskyd, jejichž kopce rozřezávají až na hlínu koně stahující dřevo ze svahů. Mlýny jsou rozvernou dětskou říkačkou, která však končí surrealistickou vizí smrti. Ohnivec vypráví jednoduchou epickou báseň o strachu z lásky tělesné. Starečka je hluboce sentimentálním obrazem, vzpomínkou na babičku. Mráz je písní o milostném aktu a neustálené lidské duši. Válečná přináší tragický obraz smrti, možná i zrození jara. Olza zachycuje obrazy krajiny zkreslené dlouhým odloučením od rodné země. Gruniček opisuje formu góralských halekaček, vypráví o odhodlání nepoddat se sentimentu z nepovedeného vztahu. Kejklíři prolínají několik vypjatých obrazových vizí, které odkazují nejenom na cirkus a kočování, ale také třeba na šlitrovskou tetu v kombiné. Ukolébavka s expresivním harmonickým vstupem upomíná na Janáčkovy melodické zápisy řeči. Kohoutek vznikl původně jako žalozpěv inspirovaný smrtí dědečka, z veršů se dochoval jen refrén, který je doplněn šesti slokami o smrti nepřirozené.

____________________________________________________________________________

U zrodu kapely Szmyrum a chechuum stála na podzim roku 2007 Barbora Baronová spolu s ukrajinským kontrabasistou, kterého nikdy nikdo kromě Báry neviděl. Na jeho charisma nalákala do kapely značnou řadu muzikantů, kteří vykrystalizovali do současné podoby.

Barbora Baronová je autorkou hudby a textů. V kapele hraje na housle a zpívá vokály. Působí paralelně v Komorním orchestru akademie, doprovází harmonikářku Krystynu Skalickou, písničkářku Beatu Bocek a rodinné muzikantské trio Viktora Knappa. Pochází z Těšínska a mluví ponaszymu. Živí se psaním na volné noze.

Zpěvačka Petra Feltlová působí souběžně v hudebním projektu Pavly Procházkové Kolečkový dům. Vystudovaná herečka a studující ekonomka pracuje v Divadle Radka Brzobohatého. U Uherského Hradiště, odkud pochází, má nejeden vinohrad.

Flétnistka Petra Jadrná pochází z Prahy, porozumění a lásku k Moravě si však vypěstovala během studií na vysoké zahradnické v Lednici. Kromě Bářiny kapely se ještě přimotala k metalovému projektu Cruadalach, kde může řádit na dudy a šalmaje. Kulturu podporuje také spolupořádáním soutěže Ekofór.

S violoncellistou Vojtou Nejedlým se Bára setkala poprvé až na pódiu a s úžasem naslouchala jeho citlivému a mimořádně empatickému přístupu k její muzice. Vojta je členem smyčcového kvartetu a stál u zrodu Vinohradského symfonického orchestru. Studuje mezinárodní obchod.

Klarinetistka Andulka Slanařová je nejmladším členem kapely, a to tak, že ještě školou povinným. Brilantní klarinetová sóla však zvládá levou zadní. Andulka působí souběžně v třísesterské kapele The Ignu Underground, hrající muziku na pomezí psychedelického rocku.

Všestranný muzikant Jonáš Koukl studuje muzikologii na UK a má prsty v pestré škále hudebně-kulturních aktivit v Praze, stejně jako perfektní přehled o pražském kulturním cvrkotu. Ve Szmyrum a chechuum hraje na djembe a perkuse a zpívá.
Jaroslav Kneisl je mladý excelentní cimbálista z Valašského Meziříčí, který má semtam cestu do Prahy. Při té příležitosti si občas zaskočí na zkoušku se Szmyrum a chechuum, protože bez nádherných tónů cimbálu se naše muzika již neobejde. Vystudoval kroměřížskou konzervatoř a posléze Etnologii na Masarykově universitě v Brně.