Sova smrti - O kapele | Bandzone.cz

Sova smrti country-psychedelic / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Národ sově
    Sova smrti
  • Hú is hú
    Sova smrti
  • Iveta Bartosova
    Sova smrti
  • 2017-09-15 - koncert - Jičín - Jinčí čin
    Nezařazeno
  • Fernando Pessova
    Sova smrti
  • Akira Kurosova
    Sova smrti
  • Johann Sovastian
    Sova smrti

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Syntezátor / Sampler

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

(banjo + live processing) x improvisation = experimental black cuntry

 

Proroctví psychedelické sovy (Sova smrti)

 

Pražské improvizační duo Sova smrti debutuje eponymní nahrávkou, vydanou u Polí5. Zvukové hledačství, náhoda jako stavební prvek a spojování zdánlivě nespojitelného. “Je to takový orchestr psychedelickych banjistů,” říká o albu s nadsázkou jeho spolutvůrce Jan Faix.

Málokdy se stává, že dvojčlenné hudební těleso vznikne prokletím jednoho spoluhráče druhým, a ještě méně často je při takovémto proklínání sáhnuto až po znamení Sovy smrti. A ještě méně běžné je, že se zde nenabízí žádná cesta, jak toto prokletí zvrátit.

 Za devatero horami a řekami leží pouze další devatera hor, řek a vůbec všeho, nikde se nenachází žádný spásný elixír ani spásné cokoli jiného. Proklínající neměl moc smysl pro mýtus. Ale stále ještě mají v rukách zrádný a preparovaný bendžo (Tomáš Mika) a neméně zrádný live processing a sampling (Jan Faix) a hrají s pocitem, že jsou drsní.

 “Deska obsahuje poměrně surový materiál,” vysvětlují. “Jsou to kousky z koncertů, navíc z půlky nahrané na páskový magnetofon. Takže je tam i lo-fi přístup, kdy se zvuk do sampleru přivádí pomocí klipsen, používaných k ladičce.”

Základem alba tak jsou pódiové nahrávky, ve studiu už jen minimálně zvukově upravované a bez dalších dodatečných záznamů. “Banjo hraje nadžánrově, minimalismus, folk, postrock, freejazz. Vše je improvizace na sto procent. Elektronika pracuje se samplovaním, podlaďováním, někde se objeví i beat.”

Banjista Tomáš Mika a elektroniku obsluhující Jan Faix mají bohaté zkušenosti z jiných skupin či projektů a spolu hrají od loňského roku. Poměrně často koncertují po klubech a svou debutovou desku pokřtili v rámci koncertu v Dejvické klubovně 11. listopadu, spolu s duem Lázně Kobalt, písničkářkou Stinkou a kapelou OTK.

 

O tvůrcích:

Tomáš Mika (1990) je kytarista/banjista, improvizátor a skladatel z Prahy. Absolvent VOŠ Jaroslava Ježka v oboru Jazzová kytara. V současné době působí v improvizačním sextetu Stratocluster, a od roku 2014 hraje na elektrickou kytaru v orchestru BERG. Kromě soudobé hudby a volné improvizace se aktivně věnuje také gypsy-jazzu (kvartet Futur Swing), lidové hudbě (především bulharské a norské), kterou aranžuje a hraje v duu s akordeonistou Kierenem Alexanderem nebo v kvintetu Free Balkan Quintet, a post-undergroundové skupině Ondřeje Komárka Tajná chuť. Live-processing free-folk duo Sova Smrti založil s Janem Faixem v roce 2015.

Jan Faix (1980) je hráč na elektronické nástroje, klavírista, improvizátor, pedagog, básník a hudební publicista z Prahy. V současné době působí například jako člen multimediálního souboru Stratocluster, experimentálního free folkového dua Sova smrti, undergroundové kapely Skrytý půvab byrokracie, postrockových Let's Bomb The Hell, noise-freejazzového tria Tembryo, či hudebně-performativních tandemů Lévi-Faix a Pražský syndrom. Spolu s bratrem Martinem založili a provozují netlabel Signals from Arkaim. Sólovou elektronickou či hlukovou tvorbu publikuje pod jménem Count Portmon. V roce 2015 vydal experimentální knihu Solmizační variace a jeho básnické texty otiskl časopis Psí víno a undergroundové sdružení Pravěk. V minulosti působil v multižánrovém rockovém souboru Unifiction,a v progresivně jazzovém kvartetu Bob Saint-Claire.

Napsali o Sově:

"Sova smrti je nesporně jedním z objevů tuzemské experimentální a improvizační scény posledních let, přes radikální přístup většině improvizací nechybí osa nebo linie, po níž se vyvíjejí, dokud se možnosti nevyčerpají a nepřijde zvrat."

Alex Švamberk (UNI, http://magazinuni.cz/hudba/sova-smrti)

 

"Na ploše 49 minut se před užaslým posluchačem odehrává v šesti skladbách proces hudební tvorby ad hoc sice s použitím neobvyklých prostředků a bez skrupulí, ale s jasnými pravidly: nijak a ničím se neomezovat! Což o to, na tom by nebylo nic zvláštního, jenže oba aktéři při maximální zvukové volnosti nerezignovali na tvůrčí budování regulérní hudební kompozice…"

Jan Hocek (jazzport.cz, http://jazzport.cz/2017/03/08/sovi-smysl-bizarni-humor-hluk)

 

"...základní nastavení se zkrátka nedá otočit – zkuste Kaoss Pad procesovat banjem... Když však na toto omezení dokážu zapomenout, musím uznat, že Sova smrti se poslouchá opravdu dobře. Jak říkám, není nad to, když jsou věci jednoduché."

Johan Holzel (A2, 9/2017)

 

"Jisté je, že zdrojový nástroj tu osciluje od folku přes doom metal a free jazz do všech dalších poloh a zmiňovaný processing ho vede chvílemi původním směrem či za další pomoci samplingu odvádí do antipodických poloh. To se děje tak i tak, aniž by to bylo vždy jednoznačné.  Vlastně by se vše dalo shrnout neologismem antiambient, protože to není uklidňující, ale výrazně znepokojující komentování nejasného povrchu."

Petr Slabý (HIS Voice, http://www.hisvoice.cz/cz/articles/detail/3358)

 

"Obskurní titul nevyzpytatelného labelu Polí5 je sympatický tím, že vyráží vstříc nevyzpytatelným zvukovým končinám, aniž by vše vyznívalo jako prvoplánové bouření,které samo o sobě už stejně tolik nefunguje. Z hudby - byť místy jen těžko stravitelné - je cítit především touha bavit se a zkoušet nové věci. (...) Jak velké hejno ještě banjo snese?"

Ichor (pro FullMoon)

Bio a historie

15-10-22 - Praha, Paliárka

15-11-14 - Praha, Malostranská beseda, Festival Alternativa

15-12-12- Praha - Punctum

16-01-04 - Praha - GRID

16-02-02 - Praha - Cafe v lese - Wakushoppu

16-05-09 - Grid

16-05-13 - Café Monmartre - křest knihy Tomáše Jacka - Slepí málokdy, feat. Tomáš

Hanák

16-05-25 - Praha - GRID

16-09-09 - Praha - Sova Smrti + Datel zkázy - A Maze in Tchaiovna

16-10-06 - Kraków - Datel zkázy - klub Bomba, Festival Ha!wangarda

16-10-24 - CD Sova smrti vychází na značce Polí5

16-11-11 - Dejvická klubovna - křest CD - host Jana Orlová