Psí vojáci - O kapele | Bandzone.cz

Psí vojáci alternative / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Žiletky
    Nezařazeno
  • Marilyn Monroe
    Nezařazeno
  • Bílá a studená
    Nezařazeno
  • Černý sedlo
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Z důvodů ochrany proti spamu jsou kontakty skryté a chráněné captchou. CAPTCHA je většinou různě zdeformovaný obrázek obsahující text, který má ověřit, zda u počítače sedí člověk anebo jde o robota. Robot totiž nedokáže rozpoznat text, který se na obrázku nachází. CAPTCHA slouží k tomu, aby automatizovaní roboti neposílali nevyžádanou poštu (tzv. spam) na uvedené emailové adresy.

Dodatečné info

Hudba Psích vojáků se pohybuje v jakési mezizóně na dohled od undergroundu i šansonu. Psí vojáci hrají jinak než všechny kapely světa.

Na podzim slaví 30 let (!)

Bio a historie

Pražská kapela, jejíž ústřední postavou je zpěvák, pianista, skladatel a textař Filip Topol, oslaví na podzim 2009 30 let své existence. Poprvé veřejně vystoupila roku 1979 na legendárních Pražských jazzových dnech (většině z nich bylo tehdy 13 let!) a vzápětí se stala předmětem zájmu Státní bezpečnosti, takže nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. Během několika let skupina prošla změnami stylu i obsazení. Zpočátku textařsky spolupracovala s Filipovým bratrem Jáchymem, později začal skládat texty sám Filip. Od poloviny 80. let kapela vystupovala pod krycím názvem P.V.O. (Psí vojáci osobně) a její domovskou scénou se stal pražský Juniorklub Na Chmelnici (nyní působící v Paláci Akropolis).

Po devětaosmdesátém se Psí vojáci stávají oblíbenou koncertní atrakcí a Kromě klubových koncertů se účastní i řady festivalů. Podnikli klubová turné po Maďarsku, Rakousku, Německu a Holandsku, představili se na festivalech v Belgii (Eurorock s Jesus and Mary Chain) a ve Francii (Belfort s Carlosem Santanou). Jejich písně byly použity ve filmech (Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli), podíleli se i na scénické hudbě k několika divadelním představením. Hudba Psích vojáků má kořeny ve světovém undergroundu, značný je však i vliv skladatelů druhé půle 18. století.

Filip Topol příležitostně vystupuje také sám s pianem a repertoárem ze svých sólových alb, která jsou jeho nejniternější výpovědí.

Zkus si ten příběh
Stačí jen málo
Stačí se jen trochu odhodlat
A udělat první krok
Tak… jen se o to pokus
Budu na tebe myslet

Snad to nebude bolet
Snad už to konečně bude krásný
Ale musíš se pokusit
Už není čas jen tak se pořád rozhlížet

(Filip Topol, z textu písně A mluvil hlas)

"V Psích vojácích bylo vždycky něco punkovýho. Pankáče oslovujeme jiným způsobem, než skutečně punkový kapely, ale mám za to, že s tím, co oni cítí, máme hodně společnýho."(Filip Topol v rozhovoru pro Rock & Pop 11/99)

Doporučená literatura:

Národ psích vojáků (biografie, Maťa 1999)