Pražské S'-ču - O kapele | Bandzone.cz

Pražské S'-ču ethno / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • SAN-LIU Live@Rybanaruby 27.6.2012
    Nezařazeno
  • YANG BA QU Live@Rybanaruby 27.6.2012
    Nezařazeno
  • MOLIHUA Live@Rybanaruby 27.6.2012
    Nezařazeno
  • HUANLE GE Live@Rybanaruby 27.6.2012
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Pražské S'-ču

je soubor čínských nástrojůtradiční čínské hudby založený v létě 2010 v Praze. Vystupuje v proměnlivém obsazení jako trio, kvarteto, kvinteto až okteto složené z bambusových fléten ti-c' a xiao, citery zheng, housliček erhu a dalších tradičních čínských nástrojů.

Pražské S'-ču se věnuje převážně instrumentální hudbě Ťiang-nan s'-ču.

S'-ču (sizhu) znamená "hedvábí a bambus". Tento výraz v Číně od starověku označuje komorní ansámbly složené ze strunných (hedvábí) a dechových (bambusových) nástrojů.

Ťiang-nan s'-ču , čili "Hedvábí a bambus z Kraje na jih od Dlouhé řeky", je hudba, která se formovala na přelomu 19. a 20 století z tradičních melodií rozšířených kolem dolního toku Dlouhé řeky v čajovnách a amatérských klubech bouřlivě se rozvíjející Šanghaje.

Originál Ťiang-nan s'-ču na youtube

 


Pražské S'-ču byli a jsou:

Jan Chmelarčík:  citera zheng, ústní varhánky sheng

Sinolog a muzikolog, specialista na čínskou hudbu. Vyučuje čínský jazyk a hru na čínské nástroje. 2002-3 studoval hru na citeru zheng na Shanghai yinyue xueyuan
(Šanghajská hudební konzervatoř) u prof. Sun Wenyan. Sinologii na FF UK v Praze absolvoval diplomovou prací o citeře zheng ve 20. století. 2009-10 působil v Londýně v SOAS Silk and Bamboo Ensemble při School of Oriental and African Studies, University of London, a v ansámblu opery Kunju při London Jing-Kun Opera Association jako hráč na ústní varhánky sheng. Jako zpěvák, hráč na čínské nástroje a kytaru působí v oddílu sinologické kulturní práce Kungpao China Rock Revival Band od jeho založení (1999), spolupracoval např. s orchestrem Berg, Jiřím Stivínem, Song Feng-jün a dalšími.

Diana Winklerová: bambusové flétny dizi a xiao.

Výtvarnice, absolventka oboru sochařství na VŠUP v Praze, kde v současnosti učí. Hráčka na hoboj (mj. Vinohradský symfonický orchestr) a další dechové nástroje. Během studia na VŠUP absolvovala i kurzy čínštiny a v r. 2007-8 stáž na Akademii výtvarných umění v Hangzhou. V Pražském S'-ču hraje na bambusové flétny dizi a xiao a  zpívá.

Gantulga Bold: housličky erhu.

Paní Bold vystudovala odbornou hudební základní a střední školu v Ulánbátaru (nyní "Mongolian music and dance college"), dále studovala na Fakultě národních nástrojů Kazašské konzervatoře v Alma-Atě (1989-1991), a na Univerzitě kultury a umění Mongolska  (1991-94). Během magisterského studia absolvovala také stipendijní pobyt změřený na techniku hry na er-chu (a čtyřstrunnou variantu s'-chu) na Vysoké škole kultury a umění v Chöch chotu, hlavním městě AO Vnitřní Mongolsko, ČLR. V současné době žije v Olomouci, kde na Univerzitě Palackého učí mongolštinu.

Lenka Cvrčková:  erhu


Lenka studovala na Jihočeské konzervatoři v Českých Budějovicích hru na housle, nyní studuje v Praze sinologii. Absolvovala roční stáž v oboru erhu na Šanghajské akademii hudby.

Štěpán Němec: bambusové flétny dizi a xiao

Chodící slovník číštiny a hráč na varhany, cembalo a saxofon. V PSČ hraje na bambusové flétny.

Václav Laifr: loutna pipa.

Václav se vedle sinologie věnuje hře na čínskou čtyřstrunnou loutnu pipa, kterou studoval pod vedením pana Xia Fugen během roční jazykové stáže v Pekingu (1998-1999). Působí též v kapele Kungpao jako hráč na pipu, zpěvák, kytarista a klávesista.

Marie Klepetková: perkuse

Máša vystudovala Učitelství náboženství, etiky a filosofie na HTF,  a nyní  pokračuje mimo jiné studiem korejské a čínské kultury na FFUK. Působí jako multiinstrumentalista (perkuse, dudy, flétna) a zpěvačka především v oblasti bretonského a irského folku, postupem času se však začala také zajímat o hlasový rozvoj  v oblasti  lidových písní dálného východu. Z čínských nástrojů jí učarovalo erhu.....

Tereza Janoušková: housličky erhu. 

Terka studuje sinologii a umí na housle, má tedy pro hru na erhu ideální předpoklady.

Karin Sojková: kytara ruan, perkuse.

Karin studuje sinologii na FF UK v Praze, v ansámblu Pražské S'-ču hraje na klapačky paiban a woodblock nan bangzi, učí se na čínskou kytaru ruan.

 

Také s námi hráli:

Kateřina Vávrová: flétna dizi.

Obrázek

Kateřina studovala hru na flétnu u Aleše Beránka na ZUŠ v Semilech, u Zdenky Rotreklové na Konzervatoři Pardubice, u Prof. Felixe Renggliho na Hochschule für Musik Freiburg, v současnosti u Radomíra Pivody na AMU v Praze. Spolupracovala s Talichovým komorním orchestrem, Českou Filharmonií, s orchestrem Berg, s Filharmonií Hradec Králové, souboru Barocco sempre giovane ad. Za hru na příčnou flétnu získala v r. 2011 Cenu Bohuslava Martinů.

Žofie Soldánová: Nar. 2000, česká naděje citery zheng, krátce rozšířila Pražské S'-ču na podzim 2011. Momentálně žije s rodiči v Číně, kde pilně cvičí.

Pavel Wieser: perkuse


Bubnovat začal v punkové kapele. Současně hrál s několika komorními bandy. Nakonec zanechal bicí soupravu, protože ho nebavilo nosit těžké bubny sem a tam. Jednou odpoledne Pražské S´-ču shánělo záskok za perkuse na večerní koncert, Pavel se toho obstojně ujal a vydrželo mu to s námi další dva roky. Ačkoliv hudba je v jeho životě důležitou oblastí, nyní se věnuje studiu psychologie. Rád hraje i na piáno a elektrickou kytaru.

 

Jarmila Švadlenková: citera zheng

Bio a historie

Soubor založil v červenci 2010 Jan Chmelarčík s Dianou Winklerovou a Václavem Laifrem.