Makofshdyl - O kapele | Bandzone.cz

Makofshdyl violence-ethno / Lázně Bohdaneč

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Drobet
    Nezařazeno
  • Ferálka
    Nezařazeno
  • Maso
    Nezařazeno
  • Jesus Bus Autobus
    Nezařazeno
  • Když u nás zaprší...
    Nezařazeno
  • Hard-popová
    Nezařazeno
  • My 3
    Nezařazeno
  • A bez jména
    Nezařazeno

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Kytara, Zpěv, Growl, Trubka / křídlovka, Dřívka

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Makofshdyl je dvoučlenný mutižánrový orchestr z Lázní Bohdaneč. Legenda, která svým nekompromisním ešus-ethnem výrazně obohatila hudební svět a uchvátila nejedno chápavé ucho.

Sestava*:

  • Viklef - ešus, trubka, valcha, zpěv 
  • Lukáp - kytara, zpěv

*Tvorbě Makofshdyl byli dále nápomocni

  • The Shenя (technickou spoluprací a tématy textů)
  • Séba (nemalým textařským řemeslem)

Bio a historie

Svou činnost kapela započala počátkem roku 2001 na stáži v Liberci, kde zcela spontánně vznikla jejich první a zároveň jedna z nejzdařilejších písní Jesus Bus Autobus (tento track je jakou si surrealistickou parodií na jednu stupidní a všude známou koledu). Umělecké duo se okamžitě dalo do práce a koncem téhož roku spatřila světlo světa jejich debutová deska trefně pojmenovaná "Narodil se...aneb muzika, jak ji neznáte". Album bylo nízkorozpočtové, nemělo prvotřídní sound, revoluční však bylo. Sami autoři vůbec netušili, co rozpoutají tímto průkopnickým dílem. Avandgardnost, výstřednost a žánrová barevnost z desky pryštila všemi směry. Ironie, sarkasm a mnohdy až komická zrůdnost některých písní usazovala na zadek kde koho, odborníky i hudební laiky. Pro příklad několik výňatků z textů:

"...Jednou jsem se probudil těsně vedle masa, tak jsem si kousnul, ono na mě kouká. Pak se mě ptá, jestli mi prý chutná. Chutnalo mi velice, tak jsem si ho uvařil pěkně na paprice. Pak mi teprve došlo, že mám malomocnou ženu, ale nemůžu si pomoct, u držky mám pěnu. Tak jsem sežral maso i s malomocnou ženou..."

"...Neměl jsem tu cikánku potkat za lesem, ale už je nabušená. Co stalo, stalo se. Devět měsíců jako na koni letí, dítě z píčy leze sem a sem. Koleda, koleda Štěpáne, dítě nesu ve džbáně. Je dobrý-naložený!..."

Sami vidíte, že styl Makofshdyl je nekompromisní, šokující, o to však působivější a autentičtější. Autoři se nesnažili být zbytečně obscénní, infámní a někoho urážet, ale chtěli tím říci, že by lidé již dále neměli zavírat oči před realitou, ať už je jakákoli. Naopak některé texty jsou vyloženě pro pobavení, obzvláště, když si kapela vzala na mušku jeden z jejich vděčných terčů - tajemného chlapce zvaného The ShenR, postiženého chlapce zvaného Tůma či některé despotické kantory ze základní školy.

 

 

Po prvním albu si umělci dali kratší pauzu, ale v roce 2003 vyrukovali s další kuledrtící deskou zvanou "Pyj?". Někteří fanoušci považují druhé album za křečovité dílo prosté atmosféry, kterou si kapela vybudovala na prvním albu, jiní jsou přesně opačného názoru, že deska modernější a je to krok kupředu.

Toto album má však o něco srozumitelnější zvuk a jakousi koncepční linii, která se táhne celým albem prostřednictvím krátkých intemezz. Písně jsou ve směs kratší, mnohdy však o to údernější a absurdnější; a Shenyovi nezůstala opět suchá nitka.

Zde si můžete přečíst recenzi na toto album, která se objevila na internetu.

 

 

Kapela po vydání druhého alba přestala pracovat a členové si pouze užívali vydělané peníze. Když ovšem koncem roku 2005 peníze z prodaných desek došly, bylo rozhodnuto, že je třeba udělat poslední tečku za Makofshdyl. Byl tedy naplánován první a zároveň poslední koncert. Odehrál se 31.12.2005 od 22:00 v prostorech bývalé textilní dílny v Moravanech u Pardubic. Atmosféra vystoupení byla znamenitá, přátelská a velice intimní, neboť byl pozván pouze nejbližší okruh přátel, spokojeni byli nadmíru hlavní protagonisté i obecenstvo. Dokonce prý existuje video nahrávka části koncertu.

Playlist byl následující: Yntro, Když u nás zaprší..., Slunko, Pilná žačka, Intermezzo IV, Doktor, Ferálka, Intermezzo II, Teemu's deutsche lesson, My 3, parodie na Scooter, pauza, Intro, Brýl, Tatíci, Intermezzo X, Maso, Lambáda (Záviš cover), Hard-popová, Intermezzi V, Drobet, Můj, Jesus Bus Autobus, Ending  intermezzo, Shenya i Tůma, Electroherbie.

Po tomto vyčerpávajícím koncertu kapela ohlásila nevyhnutelný definitivní konec činnosti.