Llyr - O kapele | Bandzone.cz

Llyr doom-death / Plzeň

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • NIBIRU
    Nezařazeno
  • Llyr - Melancholy of My House (preproduction)
    Nezařazeno
  • Llyr - Ashyard (preproduction II)
    Nezařazeno
  • Llyr - XIII/Captive Of The Stellar Ocean
    Nezařazeno
  • Llyr - Broken
    Nezařazeno
  • Llyr - Anger
    Nezařazeno

Členové skupiny

Nástrojové obsazení: Baskytara
Nástrojové obsazení: Kytara

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Doom/Rock/Metal z Plzně

Olav - kytary   

Sir - baskytara

Charles - vox

Míra - drums

Dominik - guitar

Bio a historie

Náš příběh začal koncem roku 2003, kdy do třemošenské black metalové skupiny Witchcraft, kde jsem hrál na basu, nastoupil na místo kytaristy Franta „Olav“ Červený (ex - Gold Of Athanor, ex – Mythopeia). S Olavem jsem si velice dobře rozuměl a začátkem nového roku přišel nápad na společný projekt, neboť v tu dobu nás už black metal příliš nebavil. Tato myšlenka byla uvedena v život na jaře 2004, poté co jsem byl z Witchcraft vyhozen a Olav sám odešel. Začalo hledání bubeníka, zpěváka a zkušebny. Jako první byla obsazena bubenická židle, bubeníkem se stal Příba, se kterým byl Franta na vojně. Vzhledem k tomu, že Příba měl k dispozici zkušebnu, mohli jsme se vrhnout do skládání hudby a zkoušení. Jak už to bývá, začátky nejsou moc slavné, a tak jsme se tehdy spíše pokoušeli přijít na to, jak vůbec hrát rify, které budou alespoň vzdáleně připomínat naše hudební vzory. Tou dobou prošlo kapelou několik lidí, kteří to však brzy vzdali. Až když u nás zakotvil Štembus (kytara ve Witchcraft) na postu vokalisty, dala se sestava považovat za kompletní. Vznikají první dvě skladby, z nichž první „Towards the Light“ hrajeme dodnes (byť v hodně pozměněné podobě a pod jiným názvem).

Na podzim 2004 opouštíme zkušebnu v Plzni a stěhujeme se do zkušebny v Chrástu, kterou pro nás sehnal Příba. Tehdy nám začalo docházet, že naší hudbě něco chybí, a že na to hrát v sestavě kytara, basa, bicí, zpěv prostě nemáme. Proto jsme pozvali na zkoušku Martinu, která obstojně ovládala akustickou kytaru a doufali jsme, že ji naše hudba zaujme. Martině se první dvě skladby moc líbily a přidala se k nám, kromě kytary přináší také jméno Llyr, které jednomyslně přijímáme jako jméno pro naši kapelu. Tehdy, se dvěma kytarami vznikají další skladby a učíme se hrát skladbu od Katatonie „Murder“. Z nové tvorby jsme byli všichni nadšeni.

Bohužel nás postihla další změna v sestavě a to odchod Štembuse na přelomu 2005/2006. Jako dobrá náhrada se jevil Olavův kamarád a spoluhráč ještě z Gold Of Athanor Karel (nyní Drifted), nastoupil v březnu 2006. Karlův výborný hardcoreový vokál táhl kapelu sice někam trochu jinam, než jsme si představovali, nicméně jsme byli rádi, že máme zpěváka. Karel však neměl na Llyr čas a v květnu 2006 nás opouští. Jeho působení v Llyru nás utvrdilo v tom, že nový zpěvák musí ovládat growling a pokud to bude možné, tak také čistý zpěv. Po Karlově odchodu přišlo zoufalé období hledání zpěváka, dokud jsem náhodou nenarazil na Máru (červen 2006). Po několika minutách rozhovoru, kdy jsem se dozvěděl, že hraje na kytaru v doom metalové skupině Unchained Sorrow a rád by zkusil taktéž vokál, jsem mu okamžitě nabídl zkusit to s námi. Z první zkoušky s Márou jsme odcházeli všichni nadšení a Llyr byl znovu kompletní.

Potom začala dlouhá roční příprava na koncertování, během níž mi Mára nabídl místo basáka v jeho Unchained Sorrow, které jsem přijal. První koncert přišel v září 2007, koncert byl odehrán spolu s Unchained Sorrow a velkou podporou našich přátel a známých v Music Clubu U závor v Chrástu. První skutečný křest ohněm přišel 13.10.2007 při příležitosti křtu debutního CD plzeňské Panychidy, která nás spolu s dalšími kapelami z Plzně pozvala. Náš set před 250 hlavým davem byl pro nás nezapomenutelný a potěšily i převážně pozitivní reakce na naši tvorbu.

Do konce roku 2007 a do léta 2008 odehráváme další koncerty s mnoha výbornými českými kapelami, mezitím pozastavili činnost Unchained Sorrow a zpěvák Mára a basák Jakub se mohou na 100% věnovat Llyru.

Na podzim 2008 se pak Llyr odebírá do studia a s pomocí Lorda Morbivoda nahrává CD.

Na přelomu 2008/2009 se stěhujeme do nové zkušebny - zůstáváme v Chrástu a pronajímáme si místnůstku v restauraci U Závor, kde se konal první koncert. Na CD se stále pilně pracuje.

Rok 2009 - omezujeme koncertní činnost, nahráváme CD, skládáme nové skladby, loučíme se s Márou, kterého nahrazuje na podzim 2009 Kaťas. Bohužel změna zpěváka a časová vytíženost nám neumožnila dotáhnout CD a tak se nahrávání protahuje do dalšího roku.

První polovina L.P.2010 se rýsuje ve znamení koncertní činnosti a dokončení našeho prvního CD, které z mnoha důvodů dostává název "2 years of emptiness", také opět měníme zkušebnu a po letech se vracíme do Plzně.

Konečně 1.10.2010 křtíme "2 years of emptiness" v Divadle pod Lampou v Plzni a CD vychází pod křídly LEVIATHAN MUSIC.

CD je pokřtěno v „domácím klubu“ Divadlo pod Lampou v Plzni, za spolupráce již zmíněných Neurotic Machinery, Endless a Silent Stream Of Godless Elegy.

Od března 2011 opět měníme sestavu a na postu bubeníka střídá Příbu mladá krev Martin Tauber „Márty“, s novým bubeníkem upravujeme čerstvé, dosud nenahrané skladby a chystáme se na první koncert v nové sestavě. Ten nás čeká 11.června 2011 v Modré Vopici v Praze, kde krom nás a pořádajících Et Moriemur, vystoupí španělská klasika žánru Helevorn.

V nové sestavě dáváme přes léto a během podzimu dohromady novou píseň "Melancholy of my house", která má premiéru 3.12.2011 v Divadle pod Lampou, kde krom nás vystoupí také staří známí Et Moriemur a Somnus Aeternus, se kterými jsme si zahráli napodzim v Brně. "Melancholy of my house" je první věcí kde se Llyr pouští do kombinací stylů a je příslibem vývoje kapely do budoucna....

Následujících letech pokračuje tvorba nových songů a dochází ke změně sestavy, v létě 2014 opouští kapelu zakládající člen Franta "Olav" Červený, jeho nástupcem se stává Luboš Samek a kapela pokračuje v přípravě a nahrávání nové desky. Deska byla z 90% natočena v průběhu roku 2015. Bohužel během nahrávacího procesu nového alba, opouští kapelu Martina Samková, Luboš Samek a Martin "Márty" Tauber. V kapele zůstavají vokalista Jan "Kaťas" Karel a basák Jakub Uhlík, kteří ale nevyvyjí žádanou činost a od jara 2016 Llyr je de facto mrtvý. 

Jenže i mrtví se občas vracejí....

Na Kaťasův popud Llyr znovu ožívá v polovině roku 2017 a je to právě Kaťas, který do kapely přivádí zpět Frantu Červeného. Nastává hledání dalších spoluhráčů, stejně jako řešení posledního rozkolu, neboť Kaťas chce dokončit druhé album a v nových skladbách nevidí potenciál - přesně opačný názor zastávají Franta s Jakubem. Řešením se ukazuje Kaťasův odchod a hledání adekvátních náhradníků. Období hledání ústí v návrat Karla "Charlieho" Poláka, ten se do Llyr vrátil po dlouhých 13 letech!

Řešením bubenického postu je mladý, šikovný bubeník Filip "Fífa" Wintr a v květnu 2019 začíná Llyr opět pravidelně zkoušet. Přichází období tvorby nových písní a oprášení 2 skladeb z debutu. Obě staré skladby hrajeme s novými aranžemi a v jiném lazení.

Kruh uzavírá, nadšený kytarista Dominik Kellner, ten doplnil sestavu koncem roku 2019. A v kapele se shodujeme, že můžeme zkusit návrat na koncertní podia.  

Co přinese budoucnost?   

A budoucnost přináší změnu na postu bubeníka, Fífa odchází a nahrazuje ho veterán scény Miroslav Sádlo aka Ottar Distress (Sorath, ex-Mythopoeia).

    

Sir Jakub Uhlík