Kanthaka - O kapele | Bandzone.cz

Kanthaka metal / Brno

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Kanthaka - The city in the Sea
    Nezařazeno
  • Kanthaka - Happy Death in Ankh-Morpork
    Nezařazeno
  • Kanthaka - Birds song
    Nezařazeno
  • Kanthaka - Song for A´Tuin
    Nezařazeno
  • Kanthaka - Merry subject 001
    Nezařazeno
  • Kanthaka - To Zante
    Nezařazeno
  • Kanthaka II - The World is changed
    Nezařazeno
  • Kanthaka II - Halloween March of blues Dwarves
    Nezařazeno
  • Kanthaka II - Human-Free World
    Nezařazeno
  • Kanthaka II - Ballad for Eddie Ojeda
    Nezařazeno
  • Kanthaka II - Forbidden Chamber
    Nezařazeno
  • Kanthaka II - Hakkapeliittain Marssi
    Nezařazeno
  • Kanthaka II - Amen for Death Metal
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Kanthaka II :

Tomáš Holub - hudba, kytary, baskytara, flétna, zpěv (Tisíc let od ráje, Courage)

Dáša - zpěv (Tisíc let od ráje)

Dave - bicí (Demogorgon)

Jan Trhlík - flétny, klarinet, saxofon (Ořešák)

 

Diskografie:

Number 1

01. The City in the Sea
02. Happy Death in Ankh-Morpork
03. Birds song
04. Song for A´Tuin
05. Merry subject 001
06. To Zante

© 2006 KANTHAKA

The World Is Changed

01. The World Is Changed
02. Halloween March of Blues Dwarves
03. Human-Free World
04. Ballad for Eddie Ojeda
05. Forbidden Chamber
06. Hakkapeliittain Marssi
07. Amen for Death Metal
08. Happy Death in Ankh-Morpork

© 2007 KANTHAKA

 

Bio a historie

Tom a KANTHAKA

Proč jsem se já, muzikant hrající doposud pouze v punk rockové, folkové, folk rockové a rockové kapele rozhodl pro metalový projekt? Jednak pro to, že tuto hudbu poslouchám, chtěl jsem ventilovat svoje metalové nápady, což v "mých" kapelách nešlo, no a taky jsem si to chtěl prostě vyzkoušet.

Urychlujícím impulsem této mé aktivity byl i Jiří Lukášek, který hostoval kapele Courage na brněnském folkovém festivalu Folkový oříšek (bylo to v 11. 11. 2005), kde jsem hrál i já s kapelou NĚCOMEZI. Prostě se mě zeptal, jestli si něco nechci nahrát u něho ve studiu (studio George Lukase v Brně-Černovicích). Tak jsem se 19. 12. 2005 vydal s nějakými narychlo poskládanými "písničkami" do studia a během jednoho nahrávacího dne nahrál všechny kytarové party do KANTHAKY číslo 1, která má 6 skladeb a celkem něco málo přes 16 minut. Pravda, Jiřík byl vcelku zaskočen mým hudebním projevem, neboť mě znal jako folkového kytaristu (a navíc já byl v té době zamilován do NAPALM DEATH). Druhý den jsem ve studiu prostřednictvím Jirky a jeho počítače vytvořil bicí. Až potom jsem začal přemýšlet o zbytku – tzn. o basové kytaře a zpěvu.

Protože jsem dříve hrával s Bacilem (ex- TISÍC LET OD RÁJE), padla volba na něj. Navíc se mi líbil zpěv Dáši na jejich CD "Gaia" z roku 2002, a tak jsem měl i o zpěvu jasno. Poté, co mi Bacil dodal potřebné baskytarové sebevědomí, jsem si basu nahrál 23. 1. 2006 sám. Pak už zbývalo jenom sladit kalendáře mezi mnou, zpěvačkou Dášou a nahrávacím studiem. Zpěv se nakonec točil 21. a 28. 3. 2006, i když čistého času jsme zpívali asi jenom jednu hodinu. S celkovým výsledkem jsem byl docela spokojený, i když je pravda, že můj zpěv za moc nestojí. Z prvního CD KANTHAKY je znatelné moje tehdejší ovlivnění staršími NAPALM DEATH a taky HAPPY DEATH. Jo – HAPPY DEATH patřili (a stále patří) mezi mé nejoblíbenější kapely, a já na jejich zkouškách (jako jediný divák) strávil docela dost hodin a zažil několik jejich vynikajících bubeníků. Ve druhé skladbě ("Happy Death in Ankh-Morpork") jsem svoje zážitky ze zkušeben HAPPY DEATH zúročil - jedna z melodií je postavena na riffu, který je nápadně podobný jednomu z jejich starších riffů, který ale nebyl na žádném z jejich CD zaznamenán (ale souhlas s užitím jsem dostal). K první KANTHACE musím taky dodat, že to byl klasický rychloprojekt bez nějaké koncepce a záměru do budoucnosti. Navíc jsem jej ani nemínil nijak šířit, jen jsem ho rozdával kamarádům a pár náhodným kolemjdoucím. CD jsem poslal pouze jednomu recenzentovi, ale zato expertovi na českou metalovou scénu a neuvěřitelně zapálenému podpůrci a znalci domácího metalu – Ladislavu Olivovi. Dostal jsem 60 % (ze sta), což mě docela potěšilo, neboť vzhledem k tomu, jak rychle bylo CD natočeno, jsem očekával horší hodnocení. Důležitá poznámka: tehdy jsem Laďu neznal, až poté nás s tímto metalovým nadšencem spojil internetový magazín ABYSS.

 S druhou KANTHAKOU to bylo trochu jinak. Skladby jsem psal delší dobu, jsou v nich docela rozdílné stylové pasáže, a místo ovlivnění NAPALM DEATH se místy objevuje vliv veselých finských kapel FINNTROLL a KORPIKLAANI. Ve třetí skladbě ("Human-free world") jsem dokonce použil motiv z mé první samostatné koncepční amatérské nahrávky z června 1996 (tehdy jsem přes sebe nahrál dvě kytary prostřednictvím dvou magnetofonů zn. Sharp a International). Pro úvod svého CD jsem si zapůjčil skladbu mého bratra Jindřicha s názvem "Příchod", kterou nahrál na svoje CD dne 5. 5. 2001 ve studiu "U Ivana" v Brně-Tuřanech. No – trochu jsem mu ji vylepšil o kytary. S Dášou jsem byl na zpěvu domluven již dříve, přemluvit Honzu Trhlíka ke spolupráci taky nebyl problém, neboť jsme společně hráli v závěrečných letech folkrockové skupiny NĚCOMEZI a jemu prostě nedělá problém zahrát to, co se mu řekne, a navíc dokáže i improvizovat, což se nakonec taky hodilo. Samozřejmě že při zkoušení jsem mu party přehrával na akustickou kytaru, neboť řev elektrické kytary by asi nesnesl. Zbývala basa a bicí. Původně jsem chtěl na nahrávce nějakého baskytaristu, ale po krátkém zkoušení jsem si basové party nakonec nahrál sám.

Když už byly všechny nástroje (včetně fléten, klarinetů a saxofonu) nahrané, musel jsem uznat zásadní připomínku Jirky Lukáška – že by to chtělo živé bicí, neboť automat by v tom zněl blbě.  Volba nakonec padla na mladého bubeníka z brněnské kapely DEMOGORGON, kterého jsem kontaktoval přes kámoše mého kámoše. Dave byl výborná volba a já jsem velice rád, že ještě existují takový muzikanti. Vzhledem k tomu, že jsme společně zkoušeli jen dvakrát, a to ještě necelé skladby, dopadlo nahrávání bicích dost dobře, několik motivů se vymýšlelo přímo ve studiu (nutno dodat, že i některé nové pasáže slyšel Dave ve studiu poprvé). Potom už zbývalo jen nahrání zpěvů a uzavření druhé kapitoly projektu KANTHAKA. Dáša se i přes relativně dlouhou dobu zpěvové abstinence (Tisícovky v té době dělali CD a nekoncertovali) dostala asi po deseti minutách ve studiu do své obvyklé formy a přispěla na CD svým nezaměnitelným vokálem. Závěrečný mix CD se uskutečnil 17. 7. 2007.

Na závěr bych chtěl ještě napsat, že i když je veškerá hudba KANTHAKY a její aranžování mým produktem, všichni zúčastnění svým dílem přispěli ke konečnému soundu. Dáša navíc napsala výborný text ke skladbě "Human-Free World" a vybrala finský text k šesté skladbě "Hakkapeliittain Marssi", Honza Trhlík zase výborně odehrál svoje "pískací" party a vymyslel zdvojení klarinetů v již zmiňované šesté skladbě. Dave, který byl poprvé ve studiu, při nahrávání dokázal nejenom to, že je přesný jak metronom, ale že na bicí prostě umí (fakt nevím, jak bych to lépe napsal).