IQ:60 - O kapele | Bandzone.cz

IQ:60 punk / Ostrava

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Vraťte nám naše duše - Sokolík 122023 live
    Nezařazeno
  • Strach - Sokolík 122023 live
    Nezařazeno
  • JÁ VÍM 2022
    Nezařazeno
  • AMORE TULLAMORE 2022
    Nezařazeno
  • JAK TO JE /Zkušebna Art Club FM/ 18,05,2021 -- live
    Nezařazeno
  • TAK JAKO /Zkušebna Art Club FM - 18.05.21 LIVE/
    Nezařazeno
  • PIVO NENÍ VODA /Sokolík 26.12.2019/ LIVE
    Nezařazeno
  • RÁNO /Sokolík 26.12.2019/ LIVE
    Nezařazeno
  • ZEMŘEL MI BYT
    Nezařazeno
  • VÁNOCE - 2017
    Nezařazeno
  • CHLAPEČEK - 2016
    Nezařazeno
  • DEMAGOGIE - 2016
    Nezařazeno
  • BUŘT - 2016
    Nezařazeno
  • KILO - 2016
    Nezařazeno
  • VLAJKA - 2016
    Nezařazeno
  • KŘEPELIČKA - 2016
    Nezařazeno
  • dívka
    Nezařazeno
  • veřejný obraz
    Nezařazeno
  • město a vesnice
    Nezařazeno
  • tvoje promoce
    Nezařazeno
  • shořel mi byt / voc brávek/
    Nezařazeno
  • kaťuša
    Nezařazeno
  • demagogie
    Nezařazeno
  • rodinná diktatura
    Nezařazeno
  • hrdina práce
    Nezařazeno
  • měsíc nad řekou
    Nezařazeno
  • čert v autobuse
    Nezařazeno
  • chlapeček
    Nezařazeno
  • cesta rájem
    Nezařazeno
  • upír
    Nezařazeno
Účastníme se soutěže

SPARK FRESH BLOOD

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Skupina vznikla v roce 1982 v Havířově poblíž Ostravy pod názvem IQ:60 ve složení Semiš (kytara, zpěv), Zrzek (zpěv), Cripple (basová kytara), Pavel Hrnčíř (bicí). Kapela hraje pouze vlastní skladby a svůj styl nazývá punk'n'roll. Nejznámější jsou písně Hrdina práce, Demagogie, Rodinná diktatura, Vlajka. V roce 1985 se Semiš spolupodílel na vzniku hardcore kapely Radegast. Z této doby pochází píseň Vlajka. Objevila se na albu Radegast s názvem Otrávená generace. Píseň je nyní na playlistu IQ:60. Kapela IQ:60 ukončila svou činnost v roce 1987 a po dlouhé pauze došlo léta páně 2015 ke znovuzrození v sestavě Semiš (kytara, zpěv), Klement (basová kytara), Zrzek (zpěv) a Lukáš Hrnčíř (bicí). Na jaře 2021 vystřídal Lukáše za bicími Milan Adámek, známý z působení veskupině Trochumoc. Na jaře 2023 Klementa u basové kytary vystřídal Robert /ex Klec/. 

The group IQ:60 was formed in Havířov, a city near Ostrava in 1982 with guitarist and vocalist Semiš, vocalist Zrzek, bass player Cripple and drummer Pavel Hrnčíř. IQ:60 play a genre of music called punk'n'roll. The most well known songs include "Hrdina práce", "Demagogie", "Rodinná diktatura" and "Vlajka". In 1985 Semiš helped found a hardcore group called "Radegast". He wrote the song Vlajka during this period and it appeared on the album "Otrávená generace" by Radegast. IQ:60 still play it. The band broke up in 1987 and reunited in 2015 with Semiš (guitar, vocals), Zrzek (vocals), Klement (bass) and Lukáš Hrnčíř (drums). In the spring of 2021 Milan Adámek from the band Trochumoc replaced Lukáš behind the drums. In the spring of 2023, Klement was replaced on bass guitar by Robert/ ex Klec/.

Zespół ten powstał w latach 1981-1982  w miejscowości Havířov około Ostrawy pod oryginalną nazwą IQ: 60, Semiš - gitara, wokal / Zrzek - wokal / Cripple - gitara basowa / Pavel Hrnčíř - perkusja. Zespół gra tylko własne utwory bez żadnych schematów i stylu, pod nazwą punk'n'roll. Szczególnie znane są hity takie jak /Hrdina Práce -Bohater Pracy, Demagogie, Správná výchova -Właściwa Edukacja, Rodinná diktatura - Dyktatura Rodzinna, Vlajka - Flaga  itp. Przed wyjazdem na wojnę w 1985 roku Semiš uczestniczył w tworzeniu hardcorowej grupy RADEGAST. Z tego okresu pochodzi piosenka Vlajka - Flaga, którą Semis pożyczył Radegastowi. Pojawiła się i na płycie Radegast – Otrávená generace - Poisoned Generation. Obecnie utwór znajduje się na playliście IQ: 60. W maju 2015 nastąpiło odrodzenie zespołu w składzie Zrzek /voc /, Klement /bg/, Semiš/gt/, Hrnčíř Jr. - Lukáš. / dr / Wiosną 2021 roku Lukáša zastąpił Milan Adámek, znany  z grupy Trochumoc. Wiosną 2023 roku Klementa na gitarze basovej zastąpił Robet/ ex Klec/.

Wiosna 2022 roku zespol wydal nowa plyte “ Pivo není voda “.
 
 
 

Bio a historie

NAPSALI O NÁS:

IQ:60 - Pivo není voda

Vydáno: 26.05.2022 07:53 v sekci Recenze - Víťa Magua

VLASTNÍ NÁKLAD - 48:30, punk rock


IQ:60Byly punkové kapely zrozené v osmdesátých letech, které už dávno zmizely na smetišti dějin. Jsou punkové kapely z té doby, které už možná samy neví, co vlastně punk pro ně tehdy znamenal. A pak jsou tady kapely, které nikdy neuhnuly a desítky let si jedou to svoje. Nemusí to být vždycky ku škodě a nemusí to být vždycky nuda. Příkladem budiž havířovští IQ:60, kteří letos oslaví obdivuhodných čtyřicet let na scéně.

Album, které dostalo název "Pivo není voda" (což je dobré vědět), je kolekcí šestnácti nových i starších, znovu nahraných skladeb, z nichž žádná zbytečně nevyčnívá, ale zároveň ani nepadá někam pod nastavenou punkovou třiakordovou laťku. I když jedna vlastně ano. Tou je kultovní song "Vlajka", prezentovaný už v dávno zaniklé hard core smečce RADEGAST, u jejíhož zrodu kdysi figuroval kytarista Semiš. Skladba, inspirovaná úmrtím Brežněva, tehdejšího prezidenta Sovětského svazu, dostala oproti RADEGASTU novou aranž, která více sedí do koncepce tvorby IQ:60, a je doplněná o kus refrénu, který v původní nahrávce nebyl. Volnější tempo přidalo skladbě na údernosti, aby ještě více vyniklo poselství textu, že jedno úmrtí dokáže stáhnout vlajky na půl žerdi a o tisíci jiných nepadne ani slovo.

V jablunkovském GM studiu skladby dostaly slušivý punkový šmrnc, občas se mihne nějaké kytarové sólo a jediné, co by zasloužilo vylepšení je fakt, že některé písně by stálo za to hnát  rychleji vpřed, aby se vyvarovaly všudypřítomného středního tempa. Nabídnout víc rychlejších skladeb jako je předposlední "Jak to je", deska by chytla o něco punkovější náladu a drive. Ale takové je IQ:60 a v podstatě jsem rád, že skupina stále existuje, koncertuje a tvoří, protože takové kapely potřebuje současná zkomercializovaná punková scéna opravdu hodně. Žádné laciné stadiónové halekačky se nekonají, svým projevem má kapela nejblíže k sychravému punku, podobnému například tomu, jaký prezentovala na svém debutu legendární brněnská ZEMĚŽLUČ. Přesvědčí vás o tom hned úvodní song "Demagogie", klikovka "Zemřel mi byt" nebo skladba zveřejněná jako první albový singl "Amore Tullamore". Nezvykle potemnělou náladou se vymyká song "Ráno", vyprávějící o tom, že jsme již ve věku, kdy dvě nejdůležitější starosti jsou vzbudit se a neposrat se. V první polovici se vše odehrává bez zkreslené kytary, aby následně došlo k repetici v řízném punkovém duchu. Celé to potvrdí fakt, že tak zlé to s námi ještě nebude.
Za vylepšení by tak stál poměrně strohý booklet. Kapela, která je na scéně takovou dobu, by měla nabídnout posluchači víc informací, než jen jeden vložený list s aktuální fotografií a sestavou. Ale i to se dá pochopit - jsme punk a na co dělat z obalu desky knihovnu. Jistě někdo může namítnout, že chybí nějaký vývoj, vždyť kapela to drhne čtyři desítky let pořád stejně. Jenže v tomhle případě to nevadí. Díky za kapely jako IQ:60, které nezapomněly, z čeho vzešly a kde je jejich místo. A to platí i když "život je podvod a nemá to cenu.."

 

NAŠE HODNOCENÍ:
8/10

CZECHBLADE

IQ:60 - Rock n roll na mlíku neudělášIQ:60 - Rock n roll na mlíku neuděláš

Vydáno: 28.04.2022 13:18 v sekci Rozhovory - Víťa Magua

Havířovští punkeři IQ:60 jsou jednou z nejstarších a dodnes fungujících československých punkových kapel. Vznik skupiny se datuje až někam do roku 1982, letos je tedy na scéně obdivuhodným čtyřicátým rokem. Zavzpomínáme nejen na úplné začátky kapely, na dávné hardcore těleso RADEGAST, ale taky dáme řeč o tom, kdy vyjde nová nahrávka IQ:60. Na dávné časy, ale i aktuální dění odpovídá kytarista kapely Semiš.


Ambice založit v sedmnácti letech punkovou kapelu mohou být různé. Chtěli jste tenkrát "změnit písní svět" nebo pařit na akcích s kámoši, chlastem a holkami?
Je to kombinace všeho, co zmiňuješ. V sedmnácti chce změnit svět asi každý, odtrhnout se, ukázat se, prostě revolta. Hrát při tom v kapele je přímo ideální příležitost, jak to ventilovat. Samozřejmě k tomu potřebuješ kámoše a kámošky (smích). A já ještě tvrdím, že rock´n´roll na mlíku neuděláš (smích).
Zakládat punkovou kapelu dnes a v dobách totality jsou dva různé pojmy. Co bylo na tom nejtěžší? Měli jste například dostatečnou podporu od rodičů, školy atd.?
O podpoře školy se nedá vůbec mluvit. Chvíli nám tolerovali zkoušení ve škole, ale velmi rychle nás z ní odsunuli. Chodil jsem na spodní gympl v Havířově, byla to osmdesátá léta. Ředitel byl urputný komunista, takže pro představu, jak tolerovali jakoukoliv odchylku od tzv.normálu uvedu, že po nějakou dobu platil zákaz nosit do školy džíny a potištěná trika. Po koncertech nás zase honili policajti, takže občas to moc sranda nebyla. Naštěstí nám fandili rodiče, kteří přetrpěli i zkoušky v mém pokoji.
Stáli jste se Zrzkem a Milanem Jonštou u zrodu kultovní hardcore kapely RADEGAST.  Milan Jonšta, duše RADEGASTU hrál s vámi v IQ:60 na bicí a kytaru. Bylo to tehdy tak, že fungovaly obě kapely současně? Že v IQ:60 jste se chtěli věnovat punku a v RADEGASTU rozvíjet u nás rodící se hardcore?
RADEGAST se vymykal tomu, co v té době hrálo. Zdálo se mi to zajímavé, takže jsme to s Milanem začali zkoušet a já také částečně přispěl autorsky. Nejznámější můj počin je asi "Vlajka", kterou máme na současném playlistu. IQ:60 fungovalo samostatně. Milan po nějakou dobu zaskakoval za bicíma Pavla Hrnčíře, a po odchodu basáka Krypla na vojnu jsme s Milanem kutili RADEGAST. Tak nějak se to překrývalo, Zrzek hrál basu, rodil se český HC.
V roce 1985 jsi odešel na vojnu, ale po svém návratu ses do RADEGASTU nevrátil a věnoval ses naplno IQ:60. Bylo to z důvodu, že v RADEGASTU již "bylo plno"?
Z vojny jsem přišel v roce 1987 a RADEGAST už jel naplno. Nemělo smysl bořit to, co fungovalo. Obnovili jsme činnost IQ:60 s jiným bubeníkem a zpěvákem.

IQ:60
Zhruba rok po tvém návratu z vojny ovšem IQ:60 ohlásili konec činnosti. Co bylo tehdy příčinou, že jste se rozprchli do jiných kapel a jako IQ:60 už nechtěli dál pokračovat?
Přestala fungovat souhra, chuť rozvinout to dál. Je třeba si uvědomit, že veřejně vystoupit v osmdesátých letech, bez oficiálního povolení, tzv. "přehrávek", bylo obtížné, takže i tato skutečnost určitě sehrála svou roli.
Zpíváte v kapele mimo jiné skladby staré několik desítek let. Stalo se, že jste některé písně přestali hrát, případně pozměnili text z důvodu, že dnes už některé věci vidíte úplně jinak?
To je přirozený vývoj. Ne vše, co se ti zdá v sedmnácti, osmnácti perfektní, je takové i po letech a vlastně v jiném politickém režimu. A nejde jen o texty. Začínali jsme koncerty předělanou skladbou "Kaťuša", což v osmdesátkách bylo dost provokativní. V dnešní době to už ztratilo smysl.
Tento rok je to čtyřicet let od vzniku kapely. Éterem prolétla informace, že brzy vyjde vaše nová deska. Půjde o nahrávku nových skladeb nebo best of složené ze starších věcí k tomuto výročí?
Letos to je skutečně čtyřicet let od vzniku kapely. Avizovali jsme vydání desky a nyní jsme ve finální fázi. Bude to mix starých skladeb a nových, které už aktuálně na koncertech hrajeme. Je vlastně fajn, že se to tak sešlo. Vydat desku jsme měli v úmyslu již dříve, ale podařilo se to až letos. Moc se těšíme na reakce a doufám, že se bude líbit, tak jako se líbí nám.

IQ:60
Výročí svádí i k myšlence sezvat bývalé členy kapely včetně Milana Jonšty na jedno pódium v rámci nějaké speciální akce. Uvažujete o něčem podobném?
Na podzim se chystáme pokřtít novou desku a nabízí se samozřejmě myšlenka uspořádat nějakou extra sešlost. Nebude to vůbec jednoduché, protože se všichni rozprchli po světě, ale uvidíme. Snad se to podaří nějak dát dohromady.
Loni proběhla změna v sestavě na postu bubeníka, Lukáše Hrnčíře vystřídal Milan Adámek. Proč došlo k této změně a jak jste si s Milanem za bicími "sedli"?
Lukáš se odstěhoval kvůli pracovní nabídce a nebylo možné to skloubit s hraním. Naštěstí se rychle naskytla plnohodnotná náhrada. Milan, který působil v kapele TROCHUMOC, mezi nás perfektně zapadl, a že ho to s námi baví, je slyšet i na nové desce (smích).

Vzpomínáte raději na časy, kdy se hrálo přes stará rádia někde na statku se strachem, že vše ukončí policie, ale zároveň se na akci dovedly sjet party nadšených fanoušků ze širokého okolí nebo je lepší současná situace hrát v zajímavých klubech se špičkovým vybavením, kde se začátkem koncertu není v sálu občas nikdo více než zvukař a barman?
Na to není lehká odpověď. Zrovna nedávno mně touto otázkou zaskočil fanoušek ze Slovenska. To jsou dva odlišné světy, akce v osmdesátkách měly příchuť zakázaného a možností někde zahrát bylo poskrovnu. Takže to byla vždy velká událost. Jak pro kapely, tak pro lidi, kteří se tam nebáli přijít a zajímavé na tom bylo, kolik se jich sešlo i bez oficiální propagace. Dnes už je to pravěk. Nesrovnatelné podmínky v klubech nebo festivalech, ale na druhou stranu hrozí, že hraješ pro pár nadšenců. Ale to je vývoj, každý má podobné startovní podmínky. Nehrozí, že tě po koncertě zatknou, teda doufám (smích), tak jen zbývá přesvědčit lidi hudbou, aby na nás přišli.

Bandzone 
IQ:60
Facebook IQ:60

Vznik: 1982
Místo: Havířov
Styl: punk-rock'n'roll
 
Diskografie:
1983 - Nahrávky
2020 - Punk´n´roll
 
Sestava 2022:
Zrzek - zpěv
Semiš - kytara, zpěv
Klement - baskytara
Milan  - bicí

IQ:60 (12.10.2019, Sokolík - Frýdek-Místek)

Kořeny punkové kapely IQ:60 sahají kdesi do počátku osmdesátých let. Někdy v roce 1987 skupina ukončuje činnost. Až v roce 2015 se vynořují zprávy o návratu. Za mikrofonem se objevuje dávná postava Zrzek a na kytaru hraje zakládající člen kapely Semiš. Ti dva jsou v IQ:60 doplněni bubeníkem - synem Pavla Hrnčíře, který hrál v kapele na bicí do roku 1984. Baskytaru v této obnovené sestavě bere do rukou Klement, známý z kapel Brachyblast nebo Klec. 
V sobotu 12. října, kdy se kapela objevuje na pódiu klubu Sokolík ve Frýdku-Místku, si chlapi střihli dokonce dvoják. Odpoledne vystupují v Havířově na oslavě padesáti let gymnázia Komenského. 
Po hudební stránce se toho v kapele od doby jejího comebacku moc nezměnilo. Skupina si do frýdeckého Sokolíku přivezla tři hezká děvčata a obří plachtu s názvem kapely. Stále jde v písničkách IQ:60 o čtyřakordový punk staré školy, což je jedině dobře. Na komerční pop punk jsou zde jiní. 
To už ale duní sálem "Kaťuša", kterou koncert začíná a dál už to jede podle klasického kapelního setlistu. "Demagogie", "Město a vesnice", "Čert v autobuse" a tak dále. Na nějaké dlouhé proslovy není čas a kapela odehraje zhruba dvacítku skladeb samozřejmě i z dob, kdy ještě řada dnešních punkerů nebyla na světě. Některé nově nahrané starší kusy jsou k poslechu na Bandzone a i po stránce textové jsou stále aktuální. Zazní oba songy, ke kterým kapela natočila klipy, "Zemřel mi byt" a "Křepelička". 
I na tomto koncertě dojde na skladbu "Vlajka", kterou stejně jako téměř všechny písně IQ:60 složil kytarista Semiš. Tuhle skladbu poté propůjčil dávno zaniklé hardcore legendě Radegast. Před písní "Vánoce" skupina nezapomene pozvat fanoušky na akci "Předvánoční klystýr" do restaurace "U Šimaly" v Havířově, kde 23. listopadu zahrají na již tradiční akci mimo IQ:60 také The Neunikneš a Mletý Standard. Kapela se rozloučí trojicí songů "Pivo není voda", "Jak to je" a "Dívka", a co jsem chtěl slyšet, jsem slyšel. 
Když koncert skončil a publikum si vyžádalo přídavek, zachytil jsem při balení nástrojů z útrob zpěváka směrem ke kapele větu: "Vidíte to, kdybyste plodili více děcek, mohly teď na nás chodit". Na to se zpoza bicích ozvalo: "Mě do děcek netahej, mě je devatenáct". 
Jedno je ale jisté. Odkaz starých dobrých punkových časů žije dál. A to i díky kapele IQ:60.






Přidáno: 16.10.2019

Magua
 

OSTRAVAN.cz

Z některých akcí jsme museli utéct zadním vchodem, aby nás policajti neposbírali, vzpomíná Semiš z punkové skupiny IQ:60

 2.11.2020  Petr Bidzinski  Hudba  Rozhovor

Téměř před čtyřiceti lety se zformovala na havířovském gymnáziu punková formace IQ:60. S kytaristou Semišem jsme zavzpomínali na tehdejší dobu. Také jsme připomněli hudební historky, které se viděno současnou optikou zdají nepochopitelné, a rovněž jsme se věnovali tématu punku tak nějak obecně. Každopádně dobrou zprávou je, že IQ:60 ani po tolika letech nelení a aktuálně připravují nové songy.

 Zvětšit obrázek

Kapela IQ:60 na jednom z posledních koncertů.
Foto: archiv kapely

Na úvod pár informací z historie. Kapela IQ:60 vznikla v období let 1981/1982. Jak na tu dobu vzpomínáte? Proč jste se tehdy rozhodli založit zrovna punkovou kapelu?

V roce 1982 jsme měli 17 nebo 18 let. Líbila se nám tvrdší muzika. Pro dnešní mládež zní nepochopitelně, že nahrávka nějaké kapely kolovala mezi lidmi v jednom exempláři nebo ve velmi nekvalitních kopiích. Také nabídka co poslouchat byla velmi omezená, v oficiálních médích se propagovali jen schválení „umělci“.

Přesně tak tomu bylo

Ovlivnila nás vlna punku, new wave, některé z nás britská vlna heavy metalu. A kde jsme k tomu teda přišli? Nějaké to nelegálně dovezené Bravo, což byl německý hudební časopis, pokoutně koupená LP deska na burze nebo poslech polského rádia 3, kde to na nás hrnuli. Punk se nám líbil pro jeho jednoduchost, srozumitelnost a agresivitu, odlišný vzhled, což mimochodem působilo obtíže ve škole i na veřejnosti. Chtěli jsme revoltu, což pro mladé není nic neznámé. Tím jsme nebyli nijak výjimeční.

Můžete popsat těm, kteří tehdejší dobu nezažili, co všechno obnášelo hrát v té době punk? Jak jste v té době řešili tehdy povinné přehrávky před kulturní komisí?

Hrát nebo lépe řečeno pokoušet se hrát punk v době před rokem 1989 nebyla cesta k popularitě nebo minimálně bezproblémovému účinkování. K oficiálnímu hraní, tedy situaci, kdy pořadatel pozval kapelu na vystoupení, bylo třeba mít takzvané přehrávky. To obnášelo vystoupit před schvalovací komisi, která schvalovala celkový projev kapely, hudbu a texty. No, ale s naší hudbou, texty a vizáží? I když z dnešního pohledu to vypadá neškodně, neměli jsme šanci, takže jsme do toho nešli a hráli takzvaně načerno.

Jakou nejbizarnější historku z té doby si v souvislosti s kapelou vybavíš?

Zažili jsme akce, ze kterých jsme museli utéct zadním vchodem, aby nás policajti neposbírali, některé akce stihli zakázat ještě před začátkem. Nebyly mobily, nebyl internet, informace kolovaly mezi lidmi. Vše ses samozřejmě dozvěděl v hospodě. Máme zážitek z akce v Praze z února 1983, kde jsme se svezli s kapelou Třírychlostní Pepíček na akci Valná hromada s nadějí na vystoupení. Hrál tam Zikkurat, Miky Volek a další. Čekali jsme v zákulisí, až se kapely budou střídat, vtrhli na pódium, zahráli pár kusů a zmizeli z pódia. Šok pro všechny. Myslím si, že i pro nás. Další den bylo opakování akce na jiném místě v Praze, ale tam už jsme nebyli vpuštěni.

Po určitě době se však kapela rozpadla… Kdy se tak stalo? Čemu ses věnoval, když kapela IQ:60 nebyla aktivní?

Kapela se rozpadla v roce 1984, důvodem bylo postupné rukování členů na vojnu. V roce 1987 jsme kapelu obnovili s jiným obsazením, jiným repertoárem, ale dlouho to nevydrželo.

Po rozpadu jsem se hudbě aktivně nevěnoval. Zmínit můžu snad jen nějaké moje nahrávání v domácím studiu. Zlom přišel až v roce 2015.

Co se v tomto roce přihodilo, že kapela IQ:60 byla obnovena?

Znovuzrození kapely inicioval zpěvák Zrzek. Chtěl, abychom občas zavzpomínali na staré časy. Z toho vzpomínání se stalo pravidelné zkoušení. Trochu jsme zrychlili, přitvrdili a na soukromé akci šli s kůží na trh. Kladné reakce nás příjemně zaskočily, nakoplo nás to do další práce. Nazkoušeli jsme i nové kusy, zahráli na pár akcích a odezva nás utvrdila, že jsme na dobré cestě.

Mimochodem jsi stále v kontaktu s kamarády z tehdejší punkové komunity? Jste si po lidské stránce bližší, nebo se už moc nestýkáte?

Kontakty se snažíme držet, společně koncertujeme, potkáváme se na akcích a podobně. Lidi se rozprchli do světa, s některými jsme v kontaktu i přes oceán.

Ostatně jak vnímáš punk? Měnil se tvůj vztah k punku? Je pro tebe punk hudební žánr, nebo i životní styl? Máš nějaké vnitřní hranice, co punk ještě je a co už za punk považovat nelze?

Tak to je složité téma. My jsme tvrdili, že hrajeme punk´n´roll. Já myslím, že je nakonec jedno, jak to nazveš. Jádrem by měla být hudba. Proto nemám škatulkování rád, buď se mi to líbí, nebo ne. Jiná kritéria nemám. Někdy pročítám diskuse na internetu na toto téma a nestačím se divit, co se do hudby tahá, ale nechci tady trousit žádná moudra. Každý má možnost volby.

Některé vaše starší písně mají po hudební stránce blízko ke skladbám Tří sester z prvních alb. Je to náhoda?

Ta blízkost k Třem sestrám nebo Visacímu zámku je náhodná. Na akcích jsme se nepotkali a možnost poslechu byla velmi omezená, takže jsme asi poslouchali stejné zahraniční kapely. (smích)..

Ne zrovna typickou historii má vaše píseň Vlajka, která se objevila i na albu hardcoreové formace Radegast. Můžeš vysvětlit proč?

Před rokem 1985, než jsem na jaře narukoval na vojnu, rukovali přede mnou bubeník Pavel Hrnčíř a baskytarista Cripple, IQ:60 bylo paralyzováno. Kamarádil jsem s Milanem Jonštou (kytarista a zpěvák skupiny Radegast – poznámka autora), který chtěl hrát mnohem rychleji a tvrději, než jsme hráli nebo slyšeli kolem nás. Měl jsem v pokoji v domě u rodičů zkušebnu, takže tam jsme zkoušeli a nakonec stvořili základ hardcore kapely Radegast. Jednu ze skladeb, které jsem složil, si Milan půjčil a byla to skladba Vlajka na půl žerdi, inspirovaná úmrtím Brežněva, což byl prezident SSSR. Skladbu jsme oprášili a zařadili do playlistu IQ:60. Překvapilo mě, že ji zná spousta mladých návštěvníků našich koncertů, což mě samozřejmě těší.

V repertoáru máte i píseň Vánoce, která se od jiných vánočních písní velmi liší. Proč jste se rozhodli napsat vánoční skladbu? Jaký je váš vztah k Vánocům?

Skladba Vánoce je vlastně o smolaři, kterému se vše obrací naruby. Inspirací byl můj kamarád. Je to napasované na vánoční téma, momentální nápad, prostě rýmy vyšly. O Vánocích bývá pár koncertů, takže čas na setkání s kamarády z jiných kapel, přátel, kteří na nás zajdou mrknout.

Pomalu, ale jistě se blíží čtyřicet let od založení kapely IQ:60. Plánujete už nějaké oslavy?

To číslo od založení je strašné. Nějak mi to nedochází, ale je to realita. Hraje nám to, baví nás to. Když se na to ptáš, tak je jasné, že bychom to měli nějak oslavit, ale ještě jsem nad tím nepřemýšlel. Zkomplikovalo se živé hraní, takže je více času na novou tvorbu. Skládáme a cvičíme nové kusy, chystáme se do studia, tak snad to vyjde.

Petr Bidzinski