Hromosvod - O kapele | Bandzone.cz

Hromosvod folk-rock / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Magnety
    Divoký ticho Žižkova
  • Nedělní večery
    Divoký ticho Žižkova
  • Záhada hlavolamu
    Divoký ticho Žižkova
  • Jedeme vlakem
    Divoký ticho Žižkova
  • Mezi řádky
    Divoký ticho Žižkova
  • Vyprodáno
    Divoký ticho Žižkova
  • Mlha
    Divoký ticho Žižkova
  • Trubadúrská
    Divoký ticho Žižkova
  • Pochyby
    Zimní čas
  • Zákaz vjezdu
    Zimní čas
  • Konečná
    Svitavy

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Sestava:

  • Ondřej Fenclzpěv, klávesy, kytary, harmonika, hudba, texty
  • Vojtěch Jindra - elektrická a akustická kytara, vokály
  • Hana Kašpárek Vyšínská - housle, zpěv, klávesy
  • Jaryn Janek - baskytara, vokály
  • Tomáš Marek - bicí, vokály

 

MERTO(HRUBO)SVOD: 
sestava tzv. staré party Hromosvodu, doprovázející příležitostně Vladimíra Mertu (a Honzu Hrubého):

  • Ondřej Fencl - zpěv, kytary, harmonika, klávesy + hudba a texty
  • Hana Kašpárek Vyšínská - housle, klávesy, vokál
  • Tereza K. Koucká - příčná a zobcová flétna, klávesy, vokál
  • Jiří Vlasák – baskytara
  • Vítek Skalička - bicí nástroje

Management a booking:

Ondřej Fencl
Krouzova 3049
143 00 Praha 4
mobil: +420 776 271 440

e-mail: ondrej.fencl@seznam.cz
web: www.hromosvod.cz

Bio a historie

Hromosvod hraje našlapaný písničkový folk-rock, který se díky nástrojovému obsazení a aranžérské pestrosti mírně vymyká tradičním proudům, ale nesklouzává do intelektuálního rozjímání o smyslu všeho a ničeho. Originální texty plné vnitřních rýmů a nevšedních obratů jsou okrášlené vynikajícími houslemi (Hana Kašpárek Vyšínská - m.j. Inflagranti) a příčnou flétnou, kupředu hnané rytmy jednoho z nejlepších českých bubeníků Jakuba Homoly. V čele kapely stojí zpěvák, kytarista a téměř výhradní autor repertoáru Ondřej Fencl, známý též ze spolupráce s Marsyas, Lubošem Pospíšilem, Lenkou Dusilovou, Janem Hrubým nebo se Schodištěm.

Skupina má za sebou kolem 400 koncertů, čtyři oficiální alba, příležitostně vystupuje jako doprovodná kapela Vladimíra Merty. Jako předskokany si Hromosvod vybrali V. Mišík, L. Dusilová, M. Hrůza, Jablkoň, Nerez, Druhá tráva či Fleret.

Na aktuálním albu Divoký ticho Žižkova (vychází 7/2015) zvukově ošetřeném protřelým mágem Borisem Carloffem hostují mimo jiné Kamil Střihavka nebo Petr Janda.

Hromosvod byl založen na podzim 1994 jako dětská skupina Ondřeje Fencla, který je dodnes její vůdčí osobností. S věkovým průměrem 34 let je patrně nejmladší tuzemskou jedenadvacetiletou kapelou… Prvních deset roků existence lze s trochou nadsázky nazvat dětskou hrou na muziku, debutové oficiální CD 17 lízátek vyšlo v roce 2004. V propagačních materiálech vydavatele Indies Records se psalo o „velké naději českého folk-rocku“, deskuza účasti dvou stovek přihlížejících pokřtil v pražském Rock Café zpěvák Pavel Bobek.

V květnu 2006 vyslal Hromosvod do světa své druhé oficiální album s názvem Svitavy, úspěšnou koncertní šňůru zakončenou ve velkém stylu před zaplněným Hlavním náměstím v Bratislavě. Kapela se objevuje v programech největších českých festivalů (Sázavafest, Vinohradské vinobraní, Trutnov, Benátská noc…), v září 2010 křtí Vladimír Mišík před vyprodanou Malostranskou besedou další album Zimní čas. Po boku jeho Etc a také se spřátelenou Jablkoní odjede pak Hromosvod dvě turné; klip Tanečnice shlédlo na youtube 35.000 lidí.

V roce 2012 začala spolupráce s Vladimírem Mertou. V létě 2015 vychází nadšeně přijaté čtvrté album Divoký ticho Žižkova natočené ve studiu Borise Carloffa, mezi hosty se objevují mimo jiné Kamil Střihavka nebo Petra Janda.

Podrobnější informace o kapele (včetně MP3 a fotografií) naleznete na webových stránkách, facebooku a bandzone, nahrávky je možno v případě zájmu zaslat poštou nebo emailem. 

REFERENCE NA PŘEDCHOZÍ ALBUM ZIMNÍ ČAS OD KOLEGŮ Z HUDEBNÍ BRANŽE:

Zuzana Michnová (Marsyas): „Ahoj Ondřeji, vyposlechla jsem si muziku a musím říct, že dobrý. Je to hodně intimní, to mám ráda.“

Lou Fanánek Hagen (Tři sestry):„Během procházky jsem se rozhodl najít Zimní čas, který vzal za své během stěhování pracovny…  nicméně jsem ho našel!! A je to krásný a poklidný protipól Tří sester.“

Jarda Svoboda (Traband): „Ondřeji,máš šikovný muzikanty a tvoje lpění na starý muzice je mi velice sympatický – však jsem taky odkojenej všema těma Mišíkama, Pospíšilama, Prokopama a Jasnejma Pakama.  Nejvíc mě dostává ta Harrisonovka, pořád si zpívám “zvony v dálce zní, řeka proplouvá duší mou” – to se ti náramně povedlo! Takže díky moc za cd, rád se k němu budu vracet.“

Tomáš Hanák: „Panečku. Zatím čteny jen texty - klobouk dolů, vážně. Pěkná, věru pěkná práce.“

Karel Šůcha (Laura a její tygři): „Ondřeji, líbí se mi to. Booklet je taky moc hezkej a texty mě baví - hlavně fakt dobrej zvuk, čistej a prostornej. Trochu to ve mně náladou evokuje Marsyas (i když zněli jinak).“

Igor Timko (No Name): „Čaf kamo, počul sol ten album a je skutočně prepracovaný. Zbožňujem veci, na  ktorych je citit urobena robota a nie odflaknute za dva dni.“

HODNOCENÍ HUDEBNÍ KRITIKY (album Zimní čas):

Antonín Kocábek – časopis TÝDEN 11/2010: „Hromosvod si zručně hraje s náladami, je pestrý díky účelně využitému nástrojovému obsazení a obzvlášť v pomalejších, baladických polohách skladby navazují na to nejlepší, co se v žánru objevilo. Kdo má rád třeba takové Č.p.8, svoje si tu určitě najde. Ostatně i fakt, že desku pokřtil Vladimír Mišík, do všeho organicky zapadá a udává směr (…) Na třetí nahrávce hraje Hromosvod s radostí a vedle rozptýlení nabízí i porci osobité poetiky. Jde o desku příjemnou a ve všech směrech neodfláknutou.“

Petr Korál – deník E15 11/2010: „Při poslechu alba Hromosvodu vás možná napadnou jména jako Mišík, Redl, AG Flek, Marsyas…  Především písně Špatný časy, Spolu a povedená česká předělávka Harissonovy Pisces Fish by bez problémů obstály v konkurenci repertoárů zmíněných, slavnějších kolegů v branži.“

Tomáš Hrubý –FOLK A COUNTRY 11/2010: „Bezpodmínečně zaujmout, strhnout, vtáhnout do děje diváka, vytvořit atmosféru… to je něco, co řada jinak stejně talentovaných muzikantů oproti Hromosvodu neumí.“

Filip Tomášek – REPORT 10/2010: „Z novinky je slyšet, že materiál byl vybroušen koncertním hraním, dotažené aranže věstí, že kapela dočkala času i ve studiu, do správné polohy se usadil zpěv. Díky pečlivému mixu CD příjemně „hraje“, zvuková kouzla by však byla k ničemu bez nápadů a šťávy. Obojího je tu dostatek (…) Vkusné, chytré, dotažené. Deska, kterou napoprvé neprokouknete. Uvařte si čaj a zpestřete si (pod)zimní čas.“

Tomáš Hrubý – časopis FOLK 2/2011: „Hrát uměli vlastně už na první desce 17 lízátek, písničky vzbuzující pozornost se objevily na druhých Svitavách. Co nového přinesl Zimní čas? Hromosvodu to ještě lépe hraje, zvuk desky je ještě dokonalejší. Hutné a vrstvené doprovody i lehounké mlžné podkresy, divoké reje tónů nejrůznějších barev, objevné zlomy rytmické i melodické, nápaditá a neopakující se sóla… Pochoutka.“

Tomáš Pohl – Folktime.cz 10/2010: „Není to „čechomorovské juchání“, ani „klezmerovský odvaz“, je to nehraná radost z melodií, které dokážou roztančit duše diváků. Hromosvod pálí do hlediště jednu za druhou, dlouhé blond vlasy Hanky Vyšínské, která s houslemi létá po jevišti, se téměř mísí s dlouhými vlasy kapelníka…“

 

Milan Tesař (Rádio Proglas): Zimní čas mě překvapil především tím, jak je dobrý. Pochvalu zaslouží mimo jiné titulní píseň s téměř geniálně zpracovaným tématem časové pasti, která nastane při přechodu na zimní čas.

 

Miloš Keller – Folktime.cz/ duben 2011

Takhle deska je pestrá a bohatá ve všech svých atributech. Po jejím poslechu jsem, co do perspektiv českého folku, trochu optimističtější. CD bylo jedním z mých tipů při hlasování o folkovém Andělovi, ale jeho nešťastné načasování na podzim zřejmě způsobilo, že si ho kolegové nepovšimli a volili tradiční, vyzkoušené hodnoty. Od prvního poslechu album zaujme plným, kompaktním a sebevědomým zvukem. Další poslech budete potřebovat k tomu, abyste dešifrovali složky, ze kterých se muzika Hromosvodu skládá – škatulka „folkrock“ je prostě málo.

 

Honza Průša – Musicserver / květen 2011

U každé druhé skladby zbystřím, ať už jde o vynikající bicí, housle nebo flétnu (…) Napadají mé jména jako Ebeni či Plíhal. "Ztracenej" zas jako by vypadl z fakt dobrého muzikálu, takového, jaké se u nás daří napsat zřídka.

Časopis REPORT o cd Svitavy: „Rozkročen mezi styly, z nichž nejblíže mu je bytelný folk-rock, bere Hromosvod svojí hudbu s nadhledem a autorsky je stále pevnější v kramflecích. Pokud se na debutu kapela teprve nesměle rozhlížela, na Svitavách už zřetelně nachází směr, začíná si věřit, je vyhranější, pestřejší…“

Server Folktime o Hromosvodu: „Při poslechu jejich desky 17 lízátek mívám pocit, že možná už vím, kdo by v budoucnu mohl „vystřídat“ na pomyslném alternativně-folkovém trůnu budoucí důchodce z Jablkoně.“