Dick O´Brass - O kapele | Bandzone.cz

Dick O´Brass folk-rock / Praha

Playlist kapely
0:00 / 0:00
  • Nožem Do Stolu - z nového alba "Noční Hlídka"
    Nezařazeno
  • Jednou Za Sto Let - z nového alba "Noční Hlídka"
    Nezařazeno
  • Lorient
    Nezařazeno
  • Tune for a Raggy Boy
    Nezařazeno
  • Zanes vítr do krajin (live)
    Nezařazeno
  • Už jsi dozpívala (live)
    Nezařazeno
  • Skotská
    Nezařazeno
  • Vikingové
    Nezařazeno
  • Jolly Bold Robber
    Nezařazeno

Členové skupiny

Kontakty a odkazy

Dodatečné info

Kapela Dick O'Brass hraje styl muziky zařaditelný pod pojem keltský rock. Ve své tvorbě čerpá něco z tradicionálů keltského světa/Bretaň, Irsko, Wales, Skotsko/, které od základů mění / "brassí"/ k obrazu svému, většinu repertoáru však v současnosti tvoří autorská tvorba s českými texty a širokým záběrem od artrocku po bigbít. To dává energické muzice okořeněné zvukem skotských dud, keltské harfy a bretaňských šalmají zvuk, který nemá v české kotlině obdoby a pro který je tak žádána. Styl hudby nezapře ani vliv kapely ZOO, se kterou je Dick O'Brass personálně propojen.

Dick O'Brass začal aktivně vystupovat v roce 2003 ve složen Nedělka, Kadlčák, Matoušek, Barry, Kůstka a Zimolka. Tento sextet se občas na pódiu rozroste o hosty /Dan Horyna-zpěv, Jiří Chlumecký-bicí/ i spřízněné duše z daleké Armoriky /Fréderic Jacq, zpěv/. Od roku 2011 Aleše Zimolku za bicími nástroji střídá lehce přímočařejší a rockovější Kryštof Hon.

Kapela odehrála více než 200 koncertů, pravidelně vystupuje ve známých koncertních sálech /Palác Akropolis, Lucerna Music Bar/ a na celé řadě velkých i menších festivalů. Dick O'Brass je také hojně zván na městské slavnosti, kde se jeho hudba hodí do jakékoli dramaturgie.

Vrcholem kariéry kapely bylo společné vystoupení s bretonským harfistou Alanem Stivellem, zakladatelem a hlavním guru keltské hudby v srpnu 2008 /recenze/.

Kapela vydala na labelu Indies Records v roce 2006 úspěšný debut pod názvem Disk O'Brass , nyní připravuje své 2.CD, které bude znamenat výrazný žánrový posun. Posluchači se mají na co těšit, křest proběhne již 24.3.2012 v paláci Akropolis.

Bio a historie

Dick O'Brass byl založen koncem roku 2001 bývalými členy kapely ZOO zpěvákem a hráčem na dechové nástroje a skotské dudy Tomášem Nedělkou, baskytaristou Jiřím Hausserem Matouškem a bubeníkem Alešem Zimolkou.
Mezi zakládající členy patřila i houslistka Lidka Chábová a kytarista Kristián Ostřížek, kteří ještě před prvním veřejným vystoupením v červnu 2003 odešli a na jejich místo nastoupil kytarista Radim Kadlčák a známý houslista a kytarista Josef Kůstka, bývalý člen Blue Effectu, kapel Bohemia, Bacily, Gen či Irish Dew. V srpnu 2003 je do kapely přizván anglický harfeník Seán Barry, který doplnil sestavu na definitivní šestku.

S nástupem na větší podia se mění i styl muziky,který kapela hraje. Dick O´Brass opouští folková aranžmá směrem k tvrdším stylům a plní tím slepé místo, které na poli keltské hudby v Čechách zůstávalo dlouho prázdné. Kombinace tradičních hudebních nástrojů - skotských dud, bombardu či keltské harfy s moderní rytmikou a pevnou basovou linkou, osobitý styl kapely a mnohovrstevné melodické linky přitahují posluchače všech věkových kategorií. V březnu 2006, symbolicky na svátek Sv.Patricka, křtí kapela své debutové CD s názvem Disk O´Brass ve vyprodaném Paláci Akropolis. Své debutové CD vydal Dick O´Brass na labelu Indies Records a písně Skotská a Valdštejn byly nasazeny a úspěšně bodovaly v hitparádách několika menších rádií. Od doby svého vzniku vystoupil Dick O´Brass na bezmála 200 koncertech v ČR i zahraničí. Tvorba kapely zazněla i v několika českých filmech, například v Bestiáři či historickém filmu Jménem krále. 31.8.2008 vystoupil Dick O´Brass s hostujícím zpěvákem Frédéricem Jacqem jako předkapela legendárního bretaňského harfisty a zpěváka Alana Stivella na jeho koncertu v Českých Budějovicích. Od druhé poloviny roku 2009 se začala kapela Dick O´Brass věnovat přípravám 2.řadového alba, které bylo natočeno v nahrávacím studiu Solisko v červnu 2011 až lednu 2012. Po dokončení studiové práce odchází z kapely bubeník a perkusista Aleš Zimolka k jiným hudebním povinnostem a jeho místo zaujímá Kryštof Hon, který se na přípravách alba také hudebně podílel. Produkce alba s názvem "Noční hlídka" se zhostili Tomáš Nedělka  Jiří Hausser Matoušek spolu s hudebním skladatelem Jiřím Chlumeckým a zvukovým mistrem Milošem Ráblem.  Album Noční hlídka, které v 2.polovině února vydává nakladatelství Indies Record, bude pokřtěno 24.března 2012 od 19:30 v Paláci Akropolis, jako host byla vybrána slovensko-francouzská skupina Roc´hann.

1. Od alba Disk O´Brass uteklo šest let, jak se od té doby posunula hudba kapely?
Debutové album s názvem Disk O´Brass obsahovalo v mnohem větší míře tradicionály, které, ač byly instrumentálně přearanžovány, nezaznamenaly větší mediální ohlas. Album bylo nazpíváno převážně v cizích jazycích - bretaňsky, francouzsky a anglicky a pro řadu posluchačů bylo hůře srozumitelné. Při natáčení druhého alba s názvem Noční hlídka, jsme trochu jiný postup. Vytvořili jsme většinou vlastní písničky s českými texty, v nichž tradiční melodie Irska a Bretaně připomínáme spíše jako obrazy nebo jimi naznačujeme nálady v těch písních. Hudba keltského světa je výrazově velmi silná, krásná, ale na novém albu není zastoupena v takové míře jako dříve. Hodně jsme se při studiové práci zaměřili na zvukovou stránku alba. Chtěli jsme, aby byl zvuk hodně konkrétní a srozumitelný, aby bylo možno zaznamenat každý nástroj, což bylo například u harfy vedle perkusí občas svízelné. Také jsme více experimentovali, použili jsme více elektrické kytary, dechové syntetizátory, harmoniku. Každý nástroj musí mít v nahrávce svojí polohu a to se, myslím, docela podařilo.

2. Dick O'Brass si zahrál po boku, Alana Stivella, jaký to byl zážitek?
Zážitek to byl pro všechny nezapomenutelný. Harfista Alan Stivell je v moderní keltské hudbě ústřední osobností a pro každého muzikanta, který holduje tomuto žánru, je nevšedním zážitkem se s ním potkat. A nechat se jím inspirovat, neboť on i přes svůj věk má hudebně co dát a jeho hudba se stále přirozeně vyvíjí.

3. Proč se album jmenuje Noční hlídka?
Podle jedné z písní alba. Píseň Noční hlídka je ovlivněna jednou fantasy knížkou ruského spisovatele Sergeje Lukjaněnka, ve které se odehrává odvěký boj mezi světlem a temnotou. A shoda v názvu alba se známým Rembrandtovým obrazem také není náhodná, i když ten nám booklet nenamaloval. Toho se s úspěchem zhostila mladá a nadějná česká výtvarnice Alice Máselníková, momentálně žijící a tvořící ve Skotsku, momentálně nám tam zpracovává klip k písni Atlantik.

4. Jak vnímate současnou českou scénu ve Vašem "ranku"?
Myslím, že módní vlna keltské hudby za posledních 5 let dosti vyprchala. Hodně kapel zaniklo, vznikla řada nových projektů, ale žánr je určován několika etablovanými soubory, které se, zcela bez nadsázky, dají spočítat na prstech jedné ruky. My se od počátku snažíme o modernější podání tohoto žánru, což se myslím docela daří. Nabídka spolupráce od členů skotské legendární kapely Tannahill Weavers na loňských Skotských hrách, návštěvnost našich koncertů a množící se nabídky vystoupení na fesivalech nám možná přidaly trochu sebevědomí, ale stále je co zlepšovat, autorsky, instrumentálně i zvukově.